Dochodzenie wierzytelności
Dochodzenie wierzytelności to procedura polegająca na odzyskiwaniu długów. Procedura ta często określana jest mianem windykacji. Windykacja bywa jedynym sposobem na wyegzekwowanie płatności od kontrahenta. Czym dokładnie jest windykacja? Na czym polega? Jak może w tym procesie pomóc kancelaria prawna?
Termin windykacja pochodzi z łaciny i oznacza dochodzenie roszczeń. Dochodzenie roszczeń obejmuje szereg czynności prawnych i procesowych, które podejmujemy w celu wyegzekwowania spłaty długu przy pomocy środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Podmiotem uprawnionym do dochodzenia wierzytelności jest sam wierzyciel lub jego pełnomocnik. Wierzyciel może również skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy windykacyjnej.
Dochodzenie roszczeń można wszcząć w momencie, w którym powstaje zaległość płatnicza. Opisane poniżej metody windykacji stanowią alternatywę dla sprzedaży wierzytelności, którą w określonych warunkach można również rozważyć jako sposób na szybkie odzyskanie należnych nam pieniędzy.
Dochodzenie roszczeń: Rodzaje windykacji
Ze względu na sposób postępowania wierzyciela z kontrahentem wyróżnia się dwa rodzaje windykacji. To windykacja miękka i windykacja twarda. Windykacja miękka stanowi najłagodniejszą formę dochodzenia roszczeń, choć dla samego dłużnika może być uporczywa. W trakcie dochodzenia wierzytelności przy pomocy windykacji miękkiej posługujemy się szeregiem narzędzi – rozmowami telefonicznymi, wiadomościami tekstowymi, mailami, pismami, czy wreszcie przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Windykacja twarda rozpoczyna się w momencie, w którym windykacja miękka nie przynosi rezultatu, dług nie został uregulowany, a dłużnik nie wykazuje żadnej woli współpracy. W ramach windykacji twardej posługujemy się następującymi narzędziami – wpisem dłużnika do rejestru dłużników, postępowaniem sądowym, egzekucją komorniczą.
Z punktu widzenia wykorzystywanej ścieżki prawnej i instytucji, która ją przeprowadza, dochodzenie wierzytelności – windykację – można podzielić na:
- windykację polubowną – windykacja polubowna obejmuje etap negocjacji z dłużnikiem oraz inne działania miękkie, których celem jest skłonienie dłużnika do spłaty wierzytelności na drodze postępowania przedsądowego (tzw. postępowania polubownego),
- windykację sądową – proces windykacji sądowej rozpoczyna się od skierowania pozwu o zapłatę do sądu, w ten sposób wierzyciel uzyskuje prawomocny nakaz zapłaty, który stanowi podstawę do wszczęcia windykacji komorniczej,
- windykację komorniczą – windykacja komornicza jest ostatnim etapem dochodzenia roszczenia, windykację prowadzi komornik sądowy. Na tym etapie dłużnik musi nie tylko spłacić dług, ale jednocześnie pokryć koszty egzekucji i koszty sądowe.
Kancelaria prawna Warszawa: Skuteczna windykacja, dochodzenie roszczeń i wierzytelności
Kancelaria Prawna PYTLAK // DEJA działająca na terenie miasta Warszawa jak i na terenie całej Polski, oferuje kompleksową pomoc w dochodzeniu roszczeń i wierzytelności. Posiadamy bogate doświadczenie w postępowaniach przedprocesowych i procesowych. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą, a w razie pytań lub wątpliwości do kontaktu poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej lub telefonicznie, na numer telefonu podany w zakładce Kontakt. To co nas wyróżnia, to wysoka skuteczność jaką uzyskujemy zarówno w procesie windykacji polubownej, jak i procesach sądowych. Zapewniamy reprezentację klienta na każdym etapie procesu i pełne wsparcie aż do momentu zakończenia postępowania i odzyskania długu.